Świat należy do Ciebie

W 2016 roku warszawski pejzaż zyskał nowy charakterystyczny punkt na planie miasta – najwyższy biurowiec w Polsce – Warsaw Spire. Najdroższa inwestycja nieruchomościowa w kraju jest symbolem świata korporacji, biznesu, pieniądza. Znajdująca się u podnóża wieżowca galeria Art Walk utworzona przez tego samego inwestora ma być przestrzenią niezależną, pozbawioną wpływu korporacjonizmu, refleksyjną, ma pełnić rolę edukacyjną, ma być oknem na świat sztuki dla wszystkich bez wyjątku.

– Czy warto spełnić to zadanie?

– Tak

– Czemu?

– Gdyż nie ma drugiego takiego miejsca w pobliżu, a to oznacza, że myśli jakie pojawiają się w tej przestrzeni mają szansę zboczyć z utartej ścieżki.

I najlepiej gdyby zboczyły raz a dobrze, by uświadomić wszystkim obecnym, że świat, w którym żyjemy dziś, nie jest nam dany na zawsze w tej postaci. Za tą jedną myślą może iść wiele innych. Nawet i taka, że świat należy do nas samych, ten sam świat którego przyszłość możemy przewidywać, ale którego partnerstwa czy tez dobrodziejstwa nie możemy uznawać za pewnik.

Najlepsza reklama to taka, z której sloganem chcemy się utożsamić. Przebojowe hasło linii lotniczych staje się symbolem wielkiego ludzkiego dramatu. Używamy go jako dewizy na życie nawet o tym nie myśląc. Co stanie się, gdy zostanie w pierwszej kolejności pomyślane?

 

Pomysł i koncepcja: Jakub Słomkowski

Koordynacja: Karolina Wlazło-Malinowska

Artyści: Karol Kisiel, Arek Pasożyt, Andrzej Jobczyk, Marek Dakowski, Jakub Jasiukiewicz, Łukasz Kwietniewski, Jakub Słomkowski, Radicalzz: Joanna Skorupska, Marta Frączek

Osoby zaproszone do współpracy: Katarzyna Rysiak, Iza Szostak, Tomasz Pakowski, Daniel Truszkowski, Dana Chmielewska, Agnieszka Sprawka, Marcin Ślusarczyk, Zofia Turkot, Marek Kucharski, Michał Rytel-Przełomiec, Magda Graff, Konrad Zientara, Igor Wójcik, Karolina Karwan, Szymon Szulc, Katarzyna Owczarz

Muzyka: Jakub Słomkowski (współpraca: Rafał Smoliński, Karolina Ogrodowska, Gilberto Bautista Ortiz, Marcin Fijałkowski, Jakub Dykiert)

Opracowanie graficzne: Bakcyl Studio

Tłumaczenie: Magdalena Dębowska

Partnerzy: Samsung, Calypso, O.K.O film, WIML

Patronat medialny: TVP Kultura

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

06.12.2017 – 28.02.2018

 

Reportaż z wystawy: