Wystawa 19 snów Olbińskiego prezentuje zestawienie prac mających jako wspólny mianownik przedstawienia krajobrazu pogranicza jawy i snu, wiążącego w sobie senną melancholię z nieodpartym odczuciem kojącego spokoju. Przewijający się przez obrazy kolor niebieski, dominujący w niemal każdej pracy przywołuje na myśl nieskończoność i pozytywną energię pochodzącą ze snów, zdaje site
się rozpraszać negatywne odczucia i myśli.
Obrazy Rafała Olbińskiego ukazują krajobraz, w którym żyjemy, przez który poruszamy się, który odczuwamy na różne sposoby, jednocześnie go dematerializując. Poprzez złożone, paradoksalne zestawienia, wypełnione wizjami czasem prawdziwych, a czasem odrealnionych obiektów, postaci, roślin czy przestrzeni wywołują one w widzu odczucie dwuznaczności. Iluzoryczne i niejednoznaczne w odbiorze nieodparcie nas przyciągają i odpychają jak fale na nie do końca spokojnym brzegu morza.
Rafał Olbiński
Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.
W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie „Nowy Jork stolicą świata” wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Gulianiego. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę „Premio Divina Guilia” za wybitny wkład do sztuki współczesnej.
W latach 1983–1988 był wykładowcą w Tyler School of Art na Temple University w Filadelfii, a w latach 1987–2001 prowadził zajęcia w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.
Twórczość Rafała Olbińskiego jest przedstawiana na licznych wystawach na całym świecie. W 2001 roku Dom Willy’ego Brandta w Berlinie zaprezentował dzieła Rafała Olbińskiego na indywidualnej wystawie retrospektywnej zatytułowanej „Sztuka na przełomie wieku”. W 2012 roku Olbiński wystąpił jako gość specjalny Międzynarodowego Festiwalu El Cervantino w Guanajuato w Meksyku. Dwa lata później jego prace prezentowane były na Art Expo China w Pekinie.
W 2006 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.
Tytuł pracy: Menopauza
Tytuł pracy: Somewhere in Time
Tytuł pracy: Konwencjonalny sentyment III
Tytuł pracy: Barwy ciszy III
Tytuł pracy: Rearranged Reality
Tytuł pracy: Listy do Europy
Tytuł pracy: Córka Kolumba
Tytuł pracy: Retrospektywna niewinnosc III
Tytuł pracy: Przerwana konwersacja
Tytuł pracy: Błogosławiona normalność
Tytuł pracy: Charakter całości
Tytuł pracy: Kryterium odpowiedzialności II
Tytuł pracy: Ewolucyjny przypadek, który się nie wydarzył II
Tytuł pracy: Dostępna tożsamość III
Tytuł pracy: Zakazany smak dziewictwa II
Tytuł pracy: Inicjacja II
Tytuł pracy: Urodziny Natalii
Tytuł pracy: Primavera II
Tytuł pracy: Zalety dwuznaczności