499 sekund

WSTĘP

Historia, którą za chwilę się z tobą podzielimy, będzie krótką podróżą w czasie. W trakcie jej trwania będziemy mówić o (s)prawach kosmosu. I Ziemi. Twoich sprawach.

Czas odliczamy biciem serca, wzrostem, pływami życiodajnej wody, zmianami klimatu, zegarkiem. Zawsze do przodu. Jako jednokierunkowy, asymetryczny i nieodwracalny wymiar tutejszej rzeczywistości czas porządkuje rzeczy. Z chaosu w ład, z całości w nicość, z przyczyn w skutki. Ta historia to narracja o względności czasoprzestrzennego kontinuum. I o względności poczucia czasu, który chwilami umyka przez palce jak bryza, innym zaś razem lepi się do skóry, spowalniając istnienie.

To, co na Ziemi jest wiecznością, bywa nicością wobec bezmiaru wszechświata. Dziś możesz przejrzeć się w jego czerni; stanie się ona soczewką spraw ważnych, a może jeszcze ważniejszych. Mamy tylko 499 sekund!

Poniżej znajdziesz link do narracji dźwiękowej, z którą zwiedza się wystawę. Załóż na uszy ulubione słuchawki, uruchom plik audio na swoim smartfonie i oddaj się podróży, po której poprowadzi cię narratorka.

NARRACJA

Narracja audiowizualna złożona jest z wystawy prezentowanej w galerii Art Walk i towarzyszącej jej ścieżki dźwiękowej. Po przybyciu do galerii włącz audio w swoich ulubionych słuchawkach, by zagłębić się w historii podróży fotonu ze Słońca na Ziemię.

BROSZURA

Wystawa „499 sekund” została zaprojektowana jako audiowizualna narracja wiążąca przestrzeń kosmiczną z Ziemią. Postać narratorki łączy w niej kwestie zajmujące umysły naukowczyń i naukowców badających przestrzeń kosmiczną, ze zjawiskami ziemskimi i troskami jej mieszkanek i mieszkańców. Dla osób niedosłyszących i niesłyszących oraz wszystkich, którzy nie mogą skorzystać z narracji dźwiękowej, stworzona została cyfrowa broszura zawierająca jej pełny tekst. W broszurze znajdziesz także dodatkowe informacje i anegdoty związane z treścią wystawy.

POBIERZ BROSZURĘ

BIO

Karolina Wlazło-Malinowska – projektantka kreatywna, kuratorka i artystka pracująca na styku sztuki, nauki i technologii. W swoich projektach poszukuje sposobów ukazujących mniej oczywiste perspektywy postrzegania rzeczywistości, wzbogacające doświadczenie i współistnienie z innymi podmiotami. Jako cel stawia międzydyscyplinarną wymianę i tworzenie pomostów pomiędzy rzeczywistością fizyczną i światem cyfrowym.

Agnieszka Słodownik – redaktorka, podkasterka, twórczyni audio. W magazynie kulturalnym „Dwutygopdnik.com” zajmuje się działem Ziemia, gdzie poruszana jest tematyka roli kultury i sztuki w czasie katastrofy klimatycznej oraz tworzy podkasty o najnowszych fenomenach kulturowych i obyczajowych.

KOLOFON

8.12.2022-31.03.2023

Galeria Art Walk, plac Europejski, Warszawa

Artystki: Agnieszka Słodownik, Karolina Wlazło-Malinowska
Tekst narracji i ścieżka dźwiękowa: Agnieszka Słodownik
Koncept wizualny: Karolina Wlazło-Malinowska
Z udziałem Marty Krześlak i Arkadiusza Rataja
Współpraca: Wiesław Czajka, Chris Hernandez

Projekty graficzne: Karolina Wlazło-Malinowska
Korekta tekstów polskich: Małgorzata Kuśnierz
Korekta tekstów angielskich: Chris Hernandez

Organizatorzy: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco
Partner: Polskie Towarzystwo Meteorytowe

PRACE

Słuchając narracji dźwiękowej, zanurz się w ścieżce wizualnej.