CZŁOWIEK CIAŁO PROCES

To projekt artystyczny zrealizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego celem jest prezentacja prac studentów i absolwentów uczelni. Główną ideą pokazu jest przedstawienie życia człowieka na różnych etapach. Narodziny i śmierć, witalność i ułomność, biologia i technika, wszystko to wpisane w ludzkie życie pokazane już przez pryzmat rzeźby, instalacji, wideo, mody.  Świat natury otaczający człowieka i biologia go tworząca stanowiące od zawsze integralną całość były odniesieniem dla różnych działań twórczych. Wybór prac, zaprezentowanych w oknach wystawienniczych tworzy narrację w taki sposób, aby widz mógł doświadczyć jak zmienia się obraz człowieka od początku narodzin, poprzez dzieciństwo, młodość, dojrzałość i śmierć. Biologiczne ujęcie ciała dotyka też problemów związanych dysfunkcją ludzkiego organizmu, jego słabością i ułomnością.

Kurator wystawy
prof. Paweł Nowak

Projekt i nadzór autorski
Jakub Marzoch
Jakub Wróblewski

Projekt identyfikacji wizualnej
Mateusz Machalski

DOMINIK KOSIK

Studia magisterskie na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizowany w Multimedialnej Pracowni Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i as. mgr Jakuba Wróblewskiego, dyplom dodatkowy w Dyplomującej Pracowni Fotografii prof. Mariusza Dąbrowskiego. W swoich pracach cyfrowych sięga po nowoczesne techniki obrazowania z zakresu grafiki 3D.

Tytuł pracy: Hydroskop

Życie jako naturalny cykl informacji i zdarzeń które się powtarzają.

PAULINA BUŹNIAK

Absolwentka wydziału Grafikii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Litografii u prof. Błażeja Ostoja Lniskiego, aneks w Pracowni Ilustracji dr hab.Zygmunta Januszewskiego.
Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce w roku akademickim 2010/ 2011.

Od 2011 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie jako asystentka w pracowni Książki Artystycznej i Ilustracji oraz jako wykładowca techniki komputerowych dla studentów pierwszego roku grafiki.

Dziedziny działalności artystycznej: litografia, ilustracja, projektowanie graficzne

1 miejsce w konkursie „NA ILUMINACJĘ STRONY BIBLII” 2014

2 miejsce  w konkursie „NA ILUMINACJĘ STRONY BIBLII” 2012

Uczestniczka wystawy Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2011.

Tytuł pracy: Childrenis

Childrenis to przewrotna nazwa relacji artystki z braćmi. Poprzez zmultiplikowanie ich wspólnych sylwetek z dzieciństwa autorka mierzy się ze wspomnieniami, które powoli zlewają się w jedną masę, przepełnioną ich postaciami.

ANNA SKOCZYLAS

Studia I i II stopnia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Za pracę dyplomową otrzymała wyróżnienie rektorskie. Aneks zatytułowany Portrety (olej na płótnie) przygotowała pod kierunkiem prof. Zofii Glazer-Rudzińskiej. Półroczne stypendium artystyczne m.st. Warszawy. Dziedziny działalności artystycznej: rzeźba, malarstwo. Uczestniczka wystawy Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2015.

Tytuł pracy: Autoportret

Rzeźba jest permanentnym portretem twarzy w kamieniu, który zdaje się radośnie rozpływać z bliskości z atrybutem antycznych mistrzów.

ALICJA SYMELA

Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (2006–2013) oraz na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2008–2015); aneks do pracy dyplomowej przygotowała na Wydziale Wzornictwa macierzystej uczelni. W działalności artystycznej wykorzystuje takie media, jak rzeźba tradycyjna, fotografia cyfrowa, film, 3D. Często łączy je w jednej pracy na zasadzie kolażu, dzięki czemu uzyskuje ciekawą polifonię. Jej praca dyplomowa została zakwalifikowana do wystawy Coming Out 2015 – najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tytuł pracy: Artificial Human

W pracy artystka stawia pytania dotyczące cyborgizacji ludzkiego ciała, nawiązuję także do eksperymentów przeprowadzanych w celu stworzenia sztucznego życia symulującego człowieka w jego wizualnym aspekcie. Instalacja jest też z drugiej strony formą dialogu z tradycyjną rzeźbą, luźną inspiracją był motyw sztucznego człowieka (Frankensteina, robota, androida, lalki) przewijający się w filmie głównego nurtu, popkulturze i literaturze.

MAGDALENA BARANOWSKA

Studentka Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych. Projekt „Na protezę” jest dyplomem licencjackim obronionym w 2014 roku. Projekt był pokazywany na wystawie „Graduation Project”, „Alternatywne scenariusze” na Poznań Design Days, wystawie finałowej „Młodzi na start” na Gdynia Design Festival oraz „Make me” Łódź Design Festiwal”. Obecnie część pracy można oglądać na wystawie w Mediolanie „Beauty and pragmatism”. Poza tym był pokazywany w finale Doliny Kreatywnej TVP Kultura (I miejsce) oraz na konferencjach z zakresu medycyny i nowych technologii.

Tytuł pracy: Na protezę


Projekt to sposób na zindywidualizowanie wyglądu swojej protezy nogi. Obudowa, to nie tylko wizualna ozdoba protezy lecz zupełnie nowe spojrzenie na sytuację w której znalazł się człowiek.Do zamaskowania głowy posłużyła się bielizną, by obudzić skojarzenia z intymnością i nagością, choć w pracy maska przybrała formę fizyczną, to w zamyśle artystki jest obiektem symbolicznym, przedmiotem z zewnątrz, służącym do opisu tego, co jest wewnątrz.

DIANA GRABOWSKA

Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP . Stypendia: półroczne artystyczne m. st. Warszawy (2012);

Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia (2013); Rektora ASP w Warszawie dla najlepszych studentów za osiągnięcia artystyczne (2014). Dziedziny działalności artystycznej: rzeźba, rysunek, wideo. Współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy projekcie indywidualnym (2012) i warsztatach (2014). Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów (2015). Laureatka wystawy Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2015, Nagroda Główna Inicjatywa ENTRY, nagroda wydziałowa  Akademii Sztuk Pięknych Złote Dłuto.

Tytuł pracy: Z głowy

Autorka koncentruję się na motywie głowy jako reprezentacji człowieka i najintymniejszej części jego ciała, związku widzialności i egzystencji oraz problemie odwzorowania człowieka za pomocą obrazu.

Do zamaskowania głowy posłużyła się bielizną, by obudzić skojarzenia z intymnością i nagością, choć w pracy maska przybrała formę fizyczną, to w zamyśle artystki jest obiektem symbolicznym, przedmiotem z zewnątrz, służącym do opisu tego, co jest wewnątrz.

MAŁGORZATA NOWAKOWSKA

Studentka III roku Katedry Mody. Zajmuje się projektowaniem ubrań i tworzeniem tkanin. W 2014 brała udział wystawie Şefik Bursalı Sanat Galerisi w Bursie będącej efektem warsztatów  „Tureckie wątki”, organizowanych przez ASP w Warszawie.

Tytuł pracy: Upinanie

Celem projektu było poszukiwanie kształtu i formy poprzez bezpośrednią pracę na manekinie, oraz znajdowanie rozwiązań projektowych wynikających z właściwości materiału. Punktem wyjścia do pracy była klasyczna męska koszula.

MAJA SZCZYPEK

Absolwentka wydziału Wzornictwa. Pracuje z przedmiotem, obrazem i konceptem.

Tytuł pracy:

Relacja człowieka z przedmiotem. Poszukiwania obiektu seryjnie spersonalizowanego.

Projekt badawczy, mający na celu stworzenie przedmiotu, który podkreśla wyjątkowość jego relacji z człowiekiem. Opiera się na zaprojektowaniu procesu pozwalającego na produkcję przedmiotu o niepowtarzalnej formie.

ANTONI STARZYŃSKI

Absolwent wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizacja: multimedia / grafika warsztatowa.

Tytuł pracy: Przemiany

Zagadnienie przemian percepcji twarzy ludzkiej. Próba uchwycenia zjawiska zatracania anonimowości w dzisiejszych czasach.

EMIL LITWINIEC

Student I roku Wydziału Wzornictwa Katedry Mody ASP w Warszawie.
Aspirujący projektant mody, twórca asamblaży i ilustrator. Wystawy: „Kowalczyk/Litwiniec” Galeria Pod Okiem, 2015

Tytuł pracy: Ciało i ruch

Projekt spódnicy to efekt fascynacji ruchem, tym, co pozornie nieuchwytne i jego relacji z ciałem

RADEK SMĘDZIK

Student I roku Katedry Mody na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zajmuje się projektowaniem mody. Otrzymał nagrodę Hexe Talent i wyróżnienie od Mariusza Przybylskiego i Lidii Popiel w konkursie  Off Fashion Kielce 2015

Tytuł pracy: Spódnica

Projekt jest zainspirowany procesem wychowania człowieka w dysfunkcyjnym środowisku. Porusza on zagadnienia relacji jednostki z ubraniem i przestrzenią.

DARIA WIERZBICKA

Studentka I roku Wydziału Wzornictwa Katedry Mody ASP w Warszawie, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, stypendystka Prezesa Rady Ministrów 2013

Tytuł pracy: Spódnica ortopedyczna

Praca to suma refleksji nad naturą schorzeń ludzkich i dostrzeganiem w nich piękna.

KAMIL FIEDOROW

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Warszawie. Obecnie zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkowników marki PLAY. W wolnych chwilach eksperymentuje z nowymi technologiami.

Tytuł pracy: SmartSkin

SmartSkin to efekt poszukiwań zastosowania zmysłu dotyku w interakcji człowieka z technologią. W czasie eksperymentu do wywołania uczucia ucisku wykorzystane zostały – wszyte w ubranie – kurczące się przewody Flexinolu sterowane przez mikrokontroler Arduino.

MACIEJ JANUSZEWSKI

Absolwent i obecnie doktorant na ASP w Warszawie, Wydział Grafiki.

Artysta, malarz, czasem grafik, troche projektant również fotograf, człowiek.

Ukończył Warszawskie ASP z wyróżnieniem za trzy częściowy projekt malarski, graficzny i projektowy. Projekt prezentowano na wystawie “Coming Out Najlepsze Dyplomy Warszawskiej ASP”

Brał udział w wystawach indywidualnych w Monachium i Warszawie oraz grupowych w Hilden, Benediktbeuern, Pradze Czeskiej, Lubljanie, Paryżu, Warszawie, Katowicach, Zakopanem, Szczecinie, Lublinie i Krakowie. Brał udział w warsztatach rysunkowych i malarskich. Wierny uczestnik i współorganizator Eksperymentalnego Laboratorium Naukowo Badawczego.

publikował swoje prace w gazetach: Die Presse, Suddeutche Zeitung, Warsawholic, Kontakt, Vice I-d magazine. Projektował własne autorskie książki oraz wydawnictwa ASP (katalogi wystaw; Coming Out, Grafika Gra Sztuki oraz Kissprint). W 2011 roku prowadził studencką galerię Turbo Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego.

Tytuł pracy: Człowiek Znaczący

Z rysunku wyłania się znak, znak wychodzi w przestrzeń. Staje się bryłą. Bryła zaczyna znaczyć przestrzeń. W przestrzeni żyje człowiek, a na nim znak.

PAULINA SZCZEPAŃSKA

Studentka drugiego roku Katedry Mody ASP w Warszawie. Stypendium rektora dla najlepszych studentów w roku akademickim 2015/2016.

W modzie interesuje ją relacja człowieka i formy.

Tytuł pracy: Sukienka

Zainspirowana włosami oraz twórczością Prerafaelitów sukienka oddaje ruch kobiecych włosów w wodzie. Praca zrealizowana w pracowni Thorbjørna Uldama w roku akademickim 2014/2015.

ADAM WALAS

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2009–2014). Dziedziny działalności artystycznej: grafika, mural, malarstwo, multimedia. Wystawy indywidualne: Co zrobisz?, Witryna Turbo, Warszawa, 2011; Ludzina, Galeria przy Automacie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa, 2012; Ludzina vol. 2, Klub OSiR, Warszawa, 2012,  problem.gov.pl, Galeria 18a, 2015,  Wolność wiodąca lud na wyprzedaże, Stacja Muranów, 2016. I miejsce w konkursie Graffiti 1944, 2009; wyróżnienie w konkursie Illustration Startup, 2011; I Nagroda Roku 2013 w konkursie Grafika Warszawska. Uczestnik wystawy Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2014.

Tytuł pracy: Białe plamy

W projekcie „Białe plamy” artysta próbuje odtworzyć świat chorej na Altzheimera babci tworząc wirtualną przestrzeń opartą na planie pokoju, w którym spędziła większość swojego życia. Niemożność opuszczenia pokoju obrazuje uwięzienie wewnątrz własnego umysłu osoby chorej.

AGNIESZKA RYBAK

Studentka drugiego roku Katedry Mody ASP w Warszawie. Stypendium rektora dla najlepszych studentów w roku akademickim 2015/2016.

W modzie interesuje ją relacja człowieka i formy.

Tytuł pracy: Nie widzę, nie słyszę

Praca przedstawia moje subiektywne wyobrażanie sytuacji utraty zmysłów, odcięcia od otoczenia.

JOANNA JURGA

Studia: PJWSTK w Warszawie (Architektura Wnętrz, 2008–2012), Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie (2013–2015). Zajmuje się designem zaangażowanym i sztuką wizualną.
I nagroda w konkursie Wykluczam wykluczenie, ŻIH, Warszawa. Finalistka konkursów Narcyzm na festiwalu WrocLove Design (2014), make me!,Łódź Design Festival (2014 i 2015) oraz Young Design, IWP, Warszawa (2015), Arting, Fundacji Ludzie-Innowacje-Design, Bielsko Biała (2015) . Wystawiała w galerii Mito, Warszawa (2012) oraz w The Brick Lane Gallery, Londyn (2015). Z Martyną Ochojską prowadzi studio projektowe Mortis Design oraz firmę NURN specjalizującą się w projektowaniu i produkcji urn. Uczestniczka wystawy Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2015.

Tytuł pracy: NURN

NURN to biodegradowalna urna wraz nową ceremonią pochówku na morzu, stworzona w nawiązaniu do tradycji słowiańskich przy wykorzystaniu technologii lokalnych.