WYNIKI KONKURSU – ZNAMY PRACĘ ZWYCIĘSKĄ!
Dziękujemy za wszystkie prace nadesłane na konkurs Art Walk Open Call 2023. Na konkurs wpłynęło łącznie 37 prac konkursowych.
Jednogłośną decyzją jury zwycięską pracą – Projektem Wybranym do realizacji w ramach wystawy w galerii Art Walk pod 2023 roku – został projekt „Pozornie niewielkie znaczenie kałuż” zgłoszony przez Panią Magdalenę Lazar oraz Pana Piotra Urbańca.
Poniżej przedstawiamy skrót opisu idei zwycięskiej pracy konkursowej:
„Kałuże to swoisty wehikuł czasu, który może przenieść nas w różne rejony pamięci, ale także miliardy lat wstecz. Gdy w Kanadzie naukowcy badają wodę sprzed 2,7 miliarda lat, w Polsce Magda i Piotr zajmują się najświeższymi kałużami zaraz po deszczu. Piotr traktuje je perwersyjnie, ma niepohamowany kaprys doświadczenia ich na własnej skórze. Te empiryczne badania kałuż wywodzą się ze skrupulatnego planu. Piotr tworzy mapy, gdzie może znaleźć potencjalne ich źródła oraz makiety, aby zrozumieć ruch i trajektorie sadzawki, szuka anomalii dróg, mostów i chodników, w których kałuże się kontynuują. (…) Artysta na przekór fetyszyzuje je, pozwala się oblewać przejeżdżającym samochodom i zbiera skrupulatnie dowody na to, że został ochlapany. Zmoczenie przechodnia w świetle prawa jest wykroczeniem i może podlegać pod wiele przepisów karnych pochodzących z kodeksu wykroczeń. (…) Magda archiwizuje kałuże i prowadzi ich identyfikację, tak jakby były gatunkiem zagrożonym. Mówi, że smok wawelski w Krakowie nie musiałby pić Wisły i zajadać się zatrutą owcą, bo aby się zatruć, wystarczyłaby przeciętnej wielkości kałuża. Mimo że kałuża w mieście jest powszechnie niepożądana to z przerażeniem przyglądamy się jak powoli one zanikają.
Magda Lazar i Piotr Urbaniec to artystyczne duo, które proponuję wystawę, site-specific, nawiązującą do architektury miejsca, kształtów okna, i pejzaży okolicy wraz z jej warunkami atmosferycznymi. Swoje empiryczne, naukowe i poetyckie badania przekładają na obiekty, eksperymenty, dokumentacje wideo, instalacje rozmieszczone w poszczególnych gablotach i tak jak kałuże, traktują je jako wehikuły czasu przyszłości.”
Wybrane wizualizacje zwycięskiej pracy autorstwa Magdaleny Lazar i Piotra Wybrańca „Pozornie niewielkie znaczenie kałuż”
OPINIA JURY KONKURSOWEGO
Jury wzięło pod uwagę oryginalność oraz wielopłaszczyznowość koncepcji artystycznej projektu. “Pozornie niewielkie znaczenie kałuż” jest pracą ciekawą pod względem wyboru tematu, z jednej strony rozwijając nieoczywiste wątki fizjonomii miasta, z drugiej wpisując się w problematykę kontroli miejskiego krajobrazu. Jednocześnie postawiony temat traktowany jest tu w nieco ironiczny sposób, adekwatny do praktyki artystki i artysty.
W ocenie jury projekt „Pozornie niewielkie znaczenie kałuż” zawiera potencjał dużej atrakcyjności wizualnej i wysokiej jakości estetycznej planowanej wystawy. Koncepcja wyróżnia się różnorodnością formalną projektu przy jednoczesnym zachowaniu spójności narracyjnej, a także przemyślanym merytorycznie i technicznie sposobem nawiązania dialogu pomiędzy prezentowanymi pracami a architekturą galerii Art Walk.
HONOROWE WYRÓŻNIENIE
Pomimo tego, że organizator konkursu nie przewidział dodatkowych nagród i wyróżnień, Jury konkursowe zdecydowało się przyznać cztery wyróżnienia honorowe następującym pracom, wraz z uzasadnieniem:
1. projekt zgłoszony przez Pana Sebastiana Trzoskę pn. „Sofizmat rysunkowy dla 24 godzin skupienia” – za wnikliwe podejście do aspektu czasu i refleksję nad pułapkami technologizacji rzeczywistości; wielowymiarowe podejście do uniwersalnych wartości w kontekście mechanizacji rytmu dobowego i koncepcji “społeczeństwa zdarzeń”; oraz performatywny wyraz projektu;
2. projekt zgłoszony przez Panią Kamilę Szejnoch pn. „Power Plant. Lenin też był grzybem” – za ironiczne, lekkie i jednocześnie niejednoznaczne podejście do propagandy i polityki w kontekście historii Rosji i obecną krytykę, która dzięki takim projektom objawia się na wielu poziomach;
3. projekt zgłoszony przez Panią Karolinę Jarzębak pn. „There Is Meaning in the Dirt” – za sprawne podejście i połączenie fenomenu archeologii oraz współczesnych technologii, mediów społecznościowych i fake newsów;
4. projekt zgłoszony przez Panią Simone Rueß pn. „INhabit cityScape” – za analityczne podejście do otoczenia galerii Art Walk, wpisanie się w strategię działań Fundacji, a także niecodzienną propozycję partycypacyjnego badania przestrzeni miejskiej.
Uzyskanie honorowego wyróżnienia nie wiąże się z dodatkową nagrodą.
Sebastian Trzoska „Sofizmat rysunkowy dla 24 godzin skupienia”, fragment wizualizacji
Kamila Szejnoch „Power Plant. Lenin też był grzybem”, fragment wizualizacji
Karolina Jarzębak „There Is Meaning in the Dirt”, fragment wizualizacji
Simone Rueß „INhabit cityScape”, fragment wizualizacji