ŚLAD

Karina Królak i Patka Smirnow

Ślad


Ślad zostawiamy po sobie każdego dnia. Nasze decyzje i wybory są wypadkową tego, co zostało po naszych przodkach i tego, jak tworzymy teraźniejszość, której odbicie zobaczą przyszłe pokolenia.

 

Wystawa jest osobistą podróżą duetu, pracującego razem już prawie 10 lat. Codzienność artystek to dni, tygodnie, miesiące i lata wypełnione ręczną, rzemieślniczą pracą. Projektowanie jest dla nich świadomym wyborem i naturalnym procesem wynikającym z potrzeby tworzenia. Swoje projekty realizują wykorzystując proste techniki wymagające cierpliwości i czasu po to, by w rezultacie uzyskać niespotykany efekt. W swojej twórczości artystki mierzą się ze śladem współczesnego pokolenia, jakim są odpady.

 

Ten kontrowersyjny materiał – odpad, śmieć, ostatek, coś, co wyrzucając usuwamy z własnej świadomości, artystki potraktowały jak materiał twórczy. Leżące wszędzie niechciane przedmioty mają w sobie ogromny potencjał. Kolorowe skrawki plastiku, papieru i gumy są dla artystek punktem wyjścia w twórczym procesie i nieustającą inspiracją. W trakcie wystawy zobaczymy prace z nich wykonane.

 

Patka Smirnow i Karina Królak – uznane artystki od wielu lat związane z warszawską Pragą. Tu mają swoją pracownię. Tu stworzyły stowarzyszenie Inżynierska 3 skupiające i wspierające artystów oraz lokalną społeczność. Na co dzień zajmują się indywidualnymi projektami prezentowanymi i nagradzanymi na świecie. Ponad 9 lat temu połączyły siły w obszarze recyklingu i ekologii. Pracują w duecie prowadząc warsztaty zero waste, wykłady i spotkania edukacyjne poświęcone tej tematyce.

Smirnow i Królak tworzą swoje prace kierując się etycznymi priorytetami. Odważnie łączą materiały, sięgają po nietypowe formy i duże formaty, zaskakują wysokim poziomem estetycznym prac, które tworzą z odpadów.

Zapraszamy na facebooka – Re4rest, Bazury # abażury i lampy ekologiczne, Inżynierska3 i Pracownia nr.13

 

17 września – 29 listopada 2019
galeria Art Walk, plac Europejski, Warszawa
Artystki: Karina Królak i Patka Smirnow

Serdecznie dziękujemy organizatorom wystawy: FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE i GHELAMCO POLAND za możliwość prezentacji naszych prac w galerii Art Walk.

Szczególne podziękowania kierujemy do Marty Czyż, która zaprosiła nas do tej wystawy obdarzając ogromnym zaufaniem i dając wolność prezentacji oraz do Karoliny Wlazło -Malinowskiej za to profesjonalną pomoc, cierpliwość, zaangażowanie i serdeczność na każdym etapie prac. Dziękujemy za pomoc: Kasi Jacobson oraz Joannie Nodze. Sylwii Mendyk bardzo dziękujemy za graficzną opiekę nad projektem.