Słońce widoczne w promieniach Roentgena. Obraz wykonany przez teleskop satelity NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) nałożono na zdjęcie wykonane przez SDO (NASA Solar Dynamics Observatory).
Źródło obrazu: NASA, NuSTAR, SDO/ NASA/JPL-Caltech
Jesteś już? To zaczynamy.
Spójrz w Słońce – tu możesz, bez obaw – jak się spala w przeszłości, ponad 8 minut temu. Bo wiesz, patrząc w niebo, nie patrzysz na „teraz”.
Co za gwiazda! Źródło ciepła i cienia, żywych kolorów i zmrużonych oczu, piegów, poparzeń, bólów głowy, omdleń. Energii, którą czuć wewnątrz doświetlonych latem ciał, i tej elektrycznej, wychodzącej po przeróbce z fotoogniwa. Kluczowy przyczynek fotosyntezy – źródło pożywienia, gdy razem z wodą prowadzi roślinę ku wzrostowi i owocowaniu.
Działa z przeszłości. Jego energia poddana setkom milionów lat przemian, zamieniona w ropę, węgiel, gaz ziemny. Skumulowana w ciele nadużywanej planety.
W świetle słońca śnieg błyszczy jak brokat, czaruje.
Kiedyś Słońce, starzejąc się i powiększając, spali Ziemię, ale ludzi już dawno wtedy nie będzie. Na razie ziemska gwiazda nadal odżywia planetę, która jednak robi się w ostatnich latach coraz bardziej nerwowa. Człowiek demontuje ziemskie warunki znacznie szybciej i skuteczniej niż Słońce.