Sport w wielkim mieście

Rafał Wilk

Sport w wielkim mieście


Sport w fotografii jest wdzięcznym tematem. Zdjęcia wystawy „Sport w wielkim mieście” mogą zaskakiwać. Autor ekspozycji Rafał Wilk nie pokazuje znanych powszechnie asów warszawskiego sportu. Nie ma tu swoistego kalendarium dokonań: heroicznych piłkarskich czy koszykarskich meczów, wielkich pojedynków bokserskich czy lekkoatletycznych. Nie znajdziemy bohaterów masowej wyobraźni. Jest za to sport warszawski pokazany z innej, mniej znanej, ciekawej strony.

 

Rafał Wilk pełni tu dwie funkcje jednocześnie. Jest autorem fotografii, a zarazem historykiem dobierającym stare zdjęcia. Jego praca to łączenie fotografii sprzed ponad 100 lat ze współczesnym kadrem. Intrygują wąsaci cykliści z sekcji wędkarskiej w eleganckich melonikach, spoglądający na nas ze starej odbitki w zestawieniu z kolorowym, dynamicznym fotosem młodej dziewczyny uprawiającej futbol amerykański.

 

Ekspozycja ukazuje słabo znane, niemal zapomniane już dyscypliny. Przywołane są więc wiekowe zdjęcia z zawodów: w przeciąganiu liny, gry w piłkę na motorach czy wyścigi kolarskie sztajerów. Czy ktoś z młodych warszawiaków miał okazję oglądać skoki narciarskie na Agrykoli lub na Mokotowie? Czy mógł oglądać mecz piłki wodnej na warszawskim jeziorze? Kadry dobrane przez autora wystawy pokazują, że kiedyś w stolicy uprawiano takie rodzaje sportu i się nimi pasjonowano.

 

„Sport w wielkim mieście” stawia pytania o trwałość i zainteresowanie historią konkretnych dyscyplin. Czy sportowcy uprawiający ringo, lacrosse czy retro futbol mogą liczyć na przyszłą sławę i zainteresowanie kibiców? Czy taka aktywność fizyczna, uprawiana według specyficznych zasad, przetrwa próbę czasu? Czy też za kilkadziesiąt lat będzie można ją oglądać wyłącznie na podobnej wystawie?

Robert Gawkowski

 

 

Artysta: Rafał Wilk
Kuratorka: Marta Czyż
Wsparcie merytoryczne: Robert Gawkowski
Współpraca: Polskie Towarzystwo Ringo (Mariusz Wangryn, Krystyna Anioł-Strzyżewska), Klub Miłośników Polonii Warszawa, Koło Miłośników Historii Polonii Warszawa, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Warsaw Sirens, Grom Warszawa, UKS Mazowia Synchro, WKS Śmigły Wilno (Retro Liga), Leszek Fidusiewicz, Bartosz Bajerski, Agnieszka Bieniek, Tomasz Płonka
Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland